Šuns nagų priežiūra nėra labai paprasta, tačiau aktyviems, ištisai judantiems šunims (bėgiojantiems, laipiojantiems, kasantiems), nagų trumpinimo procedūros gali ir neprireikti. Didžioji dalis gyvūnų šios procedūros neišvengia ir šuns šeimininkams tampa nemažas išbandymas. Kad išvengti tikros dramos, nagučius reikėtų pradėti karpyti nuo mažumės.
Nuo ko pradėti?
- Pirma – nusipirkite specialias žirkles. Prieš įsigijant galite pasikonsultuoti su savo veterinarijos gydytoju, jis tikrai padės parinkti tinkamiausias.
- Jei niekada nekirpote nagų – drąsiai pirmąjį kirpimą patikėkite veterinarui ar jo padėjėjui, specialistas pamokys ir sekantį kartą jau galėsite bandyti patys.
- Kad suaugusiam gyvūnui ateityje nagų kirpimas netaptų kančia – prie procedūros pratinkite nuo mažens. Bent kartą per savaitę žaidimo forma lieskite pėdutes, pakirpdami tik pačius galiukus.
- Laikykite savo šuns leteną tvirtai, bet švelniai. Kirpkite nagą 45°kampu, kaskart nukerpant po mažą dalį.
- Trumpinkite nagą iki tol, kol centre pamatote mažą juodą taškelį, tuomet kirpti nebereikia, nes pasiektas gyvuonis.
- Šunims, turintiems baltus nagus, juos trumpinkite iki nago rausvos dalies, šioje dalyje yra gyvuonis, todėl stenkitės neįkirpti.
- Suaugusiam šuniui paprastai nagus reikia karpyti kas ~3-4sav., priklausomai nuo jo fizinio aktyvumo ir kasdienės veiklos.
- Nagų karpymą padarykite smagiu – tegul šuniui ši procedūra asocijuojasi su skanėstais ir pagyrimais.
Pagrindiniai peraugusių nagų požymiai?
- Gyvūnui vaikštant namuose girdite pašalinius garsus (nagai remiasi į kietą paviršių).
- Pastebite nebūdingą eiseną, vaikščiojimas tampa lyg apsunkintas.
- Nagai susisukę, ar dar blogiau – įaugę į pėdutę. Tokiu būdu be patiriamo skausmo sudaryta ir infekcijos rizika.
Visais atvejais peraugę nagai liečiasi su kietu paviršiumi (pvz. šaligatviu ar virtuvės grindimis) ir šis stumia nagą atgal. Taip daromas spaudimas kojų pirštų sąnariams ir galimas kojos pasisukimas į šoną. Tokie pirštai tampa skaudūs, net artritiški ir bet koks šeimininko bandymas prisiliesti prie letenų tampa nerimo ir skausmo priežastimi.
Nagų kirpimo klaidos!
- Kerpant nagus nespauskite pėdučių, tai skausminga.
- Nekirpkite paskubomis iškart stengiantis pašalinti kuo daugiau nago, tokiu būdu pažeisite gyvuonį ir sukelsite kraujavimą.
- Nepamirškite priekinių galūnių penktųjų pirštų, jie visiškai nesiliečia su žeme ir neturi galimybės būti nudilinti.
Prieš kerpant nagus visada apžiūrėkite savo augintinio tarpupirščius ir pėdutes, ar juose nėra svetimkūnių bei žaizdų.
Nebijokite, būkite drąsūs ir svarbiausia – nesijaudinkite, o kilus klausimams visada galite kreiptis į veterinarijos kliniką konsultacijai.